W naszych polskich realiach, musimy niestety bardzo długo i uczciwie pracować, aby doczekać się należącej się nam emerytury i móc się cieszyć odpoczynkiem na starsze lata. Wiele osób jest też nauczonych pracować dzień w dzień i to po 12 godzin. Kilkanaście lat temu tak to właśnie wyglądało i starsze osoby nauczone doświadczeniami wiedzą, że nic im samo nie spadnie i muszą same postarać się o godne wynagrodzenie.
Jednakże w pewnym wieku przestajemy być już tak efektywni i pracować na takim obciążeniu jak kiedyś. Musimy więc wtedy sprawdzić ile mamy przepracowanych lat i czy możemy już podlegać emeryturze, czy musimy jeszcze zatrudnić się gdziekolwiek, by dojść do tego progu. 40 lat pracy kiedy emerytura, to zapytanie pojawiające się często wśród starszych osób, które to przepracowały już w swoim życiu aż 40 lat i są ciekawe, czy będzie im już przysługiwać należna część pieniędzy, czy muszą jeszcze poczekać.
Kilka lat temu w sejmie pojawił się projekt pomysłu, by niezależnie od wieku dawać każdej osobie emeryturę po przepracowaniu pełnych 40 lat. Projekt ten niestety nie został wdrożony w życiu i upadł podczas głosowania. Pojawił się też pomysł, by na wcześniejszą emeryturę wysyłać wszystkie Panie, które przepracują w swoim życiu 35 lat. Jak to niestety w polskim sejmie bywa, mnóstwo ciekawych projektów upada zaraz po tym, gdy skończą się wybory i któraś z partii dojdzie do władzy.
Niezależnie kto rządzi, zawsze odbywa się to na zasadzie tego samego schematu, czyli mnóstwo obietnic rzucanych jak się potem okazuje na wiatr, a bardzo mało konkretów. Wciąż więc wygląda to tak jak kiedyś i prób, po którym zarówno mężczyźni jak i kobiety dostają emerytury, nie zmienia się i zostaje na tym samym poziomie wiekowym od wielu lat.
Osoby starsze nie mają więc łatwo żyć w Polsce i bardzo często wiążą ledwo koniec z końcem, co jest bardzo smutne, gdy człowiek patrzy na to z boku, nie umie pomóc i sam czuje się bezradny. Gdy popatrzymy na sytuację ludzi z zachodu, możemy odnieść wrażenie, że jest to zupełnie inny standard życia i trzeba niestety przyznać, że nie jest to tylko wrażenie, a sama prawda.
Miałem okazję pracować jakiś czas za granicą i przebywać w towarzystwie osób starszych, które miały ponad 60, lub 70 lat i byli to w większości bardzo szczęśliwi i uśmiechnięci ludzie, od których kipiała pozytywna energia. Czy więc w Polsce są inni ludzie i jesteśmy bardziej smutnym narodem? Można by rzec, że i tak i nie, gdyż z natury jesteśmy świetnymi i pełnymi miłości ludźmi, lecz niestety żyjemy w kraju, w którym sytuacja ekonomiczna i polityczna jest od kilkudziesięciu już lat bardzo smutna i wiele osób nie radzi sobie przez to w życiu.
Polacy ledwo wiążą koniec z końcem pracując za niegodziwe wręcz stawki i przez to powstaje za dużo problemów, o których później rozmyślają i chodzą po ulicach smutni, oraz zrzędliwi. W Niemczech wygląda to zupełnie inaczej. Ceny produktów są podobne jak u nas, ale zarobki są co najmniej 5 razy wyższe, przez co rodowity Niemiec może sobie pozwolić na zupełnie inny standard życia i minimum problemów.
Dlatego też możemy zaobserwować sytuację, w której bogaci Niemcy poszukują do pracy Polaków i ludzi, ze wschodu. Polacy, czy Ukraińcy bardzo często wyjeżdżają więc na zachód, by dorobić sobie trochę pieniędzy przy opiece nad osobami starszymi i wrócić do Polski, by zapłacić sporo długów, które potrafią się uzbierać i jest o to tutaj bardzo łatwo.
Po roku przebywania i pracy w Niemczech, jesteśmy w stanie pod warunkiem sumiennej pracy, przywieźć stamtąd naprawdę godne pieniądze i zapewnić sobie spokój finansowy chociaż na pewien czas.
Niestety na wyjazd zagraniczny mogą sobie pozwolić z reguły wyłącznie stosunkowo młode osoby, a te po 60-tce lub jeszcze starsze, cierpią już bardzo często na różnego rodzaju choroby i z bólem serca muszą zostać na naszej polskiej ziemi, oraz oczekiwać na swoje emerytury i wiek emerytalny, który zagwarantuje im wynagrodzenie co miesiąc, oraz troszkę spokojniejszą sytuację.
Reasumując więc temat emerytur, osoby starsze muszą wciąż czekać na wiek emerytalny, który od wielu lat się nie zmienia i pomysł emerytur przyznawanych po 40 latach pracy, lub w przypadku kobiet po 35 latach, upadł i nie został wdrożony w życie przez polskich polityków.
Sytuacja starszych osób nie poprawiła się więc niestety zupełnie i wciąż muszą czekać, aż coś się zmieni i kiedy zostaną traktowane godziwie, oraz kiedy próg emerytalny się obniży i będzie można wcześniej brać wynagrodzenie, nie pracując zbyt długo na starość.