W Polsce jakiekolwiek badania traktowane są, jako zło konieczne. Jeśli już musimy robić badania to wtedy na nie pójdziemy, ale jeszcze kilka lat temu odbywało się to poprzez podpisanie dokumentów przez lekarza, który był w zakładzie pracy i nikt żadnych badań nie ma. Warto wziąć pod uwagę to, że jeśli robimy sobie takie badania w zależności od stanowiska pracy raz na rok albo raz na kilka lat to możemy wiele się o sobie dowiedzieć.
Nagle przez przypadek wykrywane są przeróżne choroby, o których nie mieliśmy pojęcia. To, dlatego warto się zastanowić nad tym czy chcemy coś kombinować czy lepiej pójść na badania i wtedy dowiemy się czy będziemy zdrowi czy trzeba będzie się dalej leczyć. W wyniku takich badań najczęściej wykrywana jest cukrzyca i choroby związane z nadciśnieniem.
Kto zleca badania?
Jeśli zaczynamy pierwszą pracę to otrzymanie jej jest uwarunkowane tym czy się do niej nadajemy. To właśnie, dlatego trzeba będzie udać się na badania do lekarza i to sprawdzić. Pracodawca ma obowiązek wysyłania nas raz na kilka lat na badania, które mają potwierdzić, że nadal się nadajemy do wykonywania tego zawodu. To są ogólne badania, które nie zajmują wiele czasu, ale trzeba je zrobić. Lekarz będzie badał też czy nadajemy się manualnie czy psychicznie to pracy. Wszystko zależne będzie od stanowiska pracy, jakie mamy zajmować.
Może być tak, że mamy cukrzyce i nie dbamy o siebie, ale mamy prowadzić samochód zawodowo i co wtedy? Mało realnym jest żeby lekarz się zgodził na wykonywanie przez nas takiego zawodu. Może nas czasowo dopuścić do tego, ale ostatecznie i tak nie będziemy tego robić chyba, że poprawi się nas stan zdrowia. Zasada jest tutaj taka, że jeśli pracujemy przy komputerze to inne przechodzimy badania, a inne, jeśli mamy jeździć samochodem. Większość badań jest takich samych, ale jest część, która się różni i sprawdza się, co innego u każdej z tych osób.
Tylko wtedy, kiedy przejdzie się pozytywnie badania u lekarza medycyny pracy można liczyć na to, że dalej będziemy w tym zawodzie pracować. Jeśli nie przejdziemy to zostaniemy czasowo dopuszczeni i mamy to zmienić. Gdyby ktoś to lekceważył to przy następnej wizycie pożegna się z pracą i trzeba będzie szukać czegoś nowego. Zdrowie w pracy jest bardzo ważne i trzeba o tym pamiętać.
Wizyta u lekarza
Taka wizyta trwa krótko i podczas jej trwania będziemy mieć zadawanych wiele pytań o tym, co robimy i jak swoją pracę wykonujemy. Powiemy, w jakich warunkach pracujemy oraz opowiemy o tym jak się czujemy i co nam dolega. Trzeba opowiedzieć o nałogach i o chorobach, które występują w naszej rodzinie. To wszystko ma ogromne znaczenie i lekarz wszystko bierze pod uwagę. Lekarz ma również prawo zadać pytanie odnośnie tego, jakie wypadki w pracy mieliśmy przez ten czas, kiedy tam pracujemy.
Ta wizyta to nie jest jakieś specjalne wydarzenie, ale byłoby dobrze zabrać ze sobą dokument, które potwierdzają gdzie pracujemy i w jakich warunkach. Przydają się aktualne badania, które wcześniej sobie zrobimy i na tej podstawie lekarz będzie decydował o tym, co należy z nami zrobić. Jeśli wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku to nie mamy się, czym martwić i na pewno otrzymamy pieczątkę i będzie można wrócić do pracy.
Lekarz medycyny pracy-, jakie wykonuje badania?
Lekarz medycyny pracy zajmuje się badaniami profilaktycznymi. Mogą to być badania wstępne, okresowe albo kontrolne. Wszystko będzie zależne od tego, z czym się do niego zgłaszamy. Jeśli chcemy pracować w tym miejscu gdzie właśnie znaleźliśmy pracę to trzeba będzie zadbać o jak najszybszą wizytą lekarza. Badania wstępne dorywczą osób, które dopiero zaczynają pracę w nowym miejscu albo zmieniają stanowisko pracy.
W przypadku badań okresowych pracownik jest wysyłany przez pracodawcę żeby sprawdzić czy się nadaje do tej pracy i czy jego stan zdrowia się nie pogorszył. Badania kontrolne są przeznaczone dla pracownika, który na stanowisku pracy jest już dłużej niż trzydzieści dni. Pozwala to sprawdzić czy nadaje się do tej pracy i czy na tym stanowisku pracy może pozostać.
Wizyta u takiego lekarza jest darmowa chyba, że chcemy do niego pójść prywatnie to wtedy trzeba będzie zapłacić w granicach stu złotych za wizytę. Najlepiej jest umówić się na wizytę u lekarza medycyny pracy i przyjść wtedy, kiedy mamy czas. Można to też zrobić w godzinach pracy i pracodawca musi nas zwolnić w tym czasie z obowiązków, jakie mamy do wykonania. Takie badani są konieczne i jeśli ich nie przejdziemy to legalnie nie można będzie nigdzie pracować, a zatem trzeba je będzie wykonać.