Wraz z reformą oświaty zostały wygaszone gimnazja i powrócono do systemu 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum. Zmienił się również sposób kształcenia, a mianowicie obecnie nacisk ma być kładziony nie tylko na teorię, ale również praktykę. Dlatego szkoły mają kształcić nie tylko kolejnych humanistów, ale i specjalistów z różnych branż. Jednak nadal wielu młodych ludzi kończąc szkołę średnią staje przed dylematem: na jakie studia się wybrać? Dziś zastanowimy się, dlaczego warto uczyć się geografii i czy warto ją zdawać na maturze.
Poznaj, co ma do zaoferowania nie tylko Polska, ale i świat
Jak nietrudno się domyślić ucząc się geografii można zdobyć naprawdę ciekawą wiedzę o otaczającym nas świecie. Wbrew pozorom geografowie nie są tylko teoretykami, którzy znają stolice, ale posiadają oni szerokie spectrum wiedzy zarówno z powstania danego regionu, jak i jego ukształtowania. Zapewne nie odkryjemy Ameryki jeżeli stwierdzimy, że geografia jest interesująca. Dzięki niej możesz poznać nie tylko, co dzieje się w Twojej okolicy, czy rejonie, ale również w naprawdę odległych miejscach. Zatem warto zdawać maturę z geografii, szczególnie, że po niej możecie pójść na studia w tym kierunku, które choć do najłatwiejszych nie należą to są naprawdę bardzo ciekawe.
Geograf nie geolog
Nie wiadomo dlaczego geografowie myleni są geologami. Tak naprawdę oba te zawody nie mają ze sobą nic wspólnego, no może poza trzema pierwszymi literami. Jednak przeciwieństw jest naprawdę sporo, choćby fakt, że wbrew pozorom absolwenci geografii naprawdę świetnie radzą sobie na rynku pracy, wszak mogą oni nie tylko uczyć w szkole, ale również pracować jako piloci wycieczek, czyli podróżować przez cały czas i jeszcze mieć za to całkiem dobrze płacone. Tak naprawdę już na samym początku drogi zawodowej absolwenci tego kierunku zarabiają przyzwoite pieniądze, takie na poziomie średniej krajowej. Ale żeby tego było mało, to również na studiach geograficznych można świetnie się bawić i to nie dlatego, że podobno studenci geografii uwielbiają organizować imprezy, ale dlatego, że wiele zajęć odbywa się w plenerze. Będziesz również mógł zwiedzić naprawdę dalekie rejony. Trzeba także wspomnieć co nieco o pracy licencjackiej, bądź też magisterskiej. Przede wszystkim jej wykonanie nie będzie nudne, gdyż w przeciwieństwie np. do socjologów nie będziesz musiał wykonywać setek ankiet, a następnie ich przeprowadzać, czy szukać swoich grup badawczych, gdzie na samym końcu pozostaje Ci obliczenie wyników. Tobie wystarczy tylko opisać daleki rejon świata, który zwiedzisz i jednocześnie świetnie się bawić.
Już za rok matura…
Jeżeli uważasz, że studiowanie geografii jest naprawdę ciekawe, z czym i my się zgadzamy, to oczywiście musisz zdawać ten przedmiot na maturze i to najlepiej w wersji rozszerzonej. Zatem koniecznie musisz się do tego przygotować. Warto tutaj postawić na aktywne uczestnictwo w lekcjach, a także regularne powtarzanie materiału. Oczywiście warto sięgnąć po podręcznik Oblicza geografii, gdzie cały materiał podany jest nie tylko ciekawie, ale i bardzo zrozumiałym językiem, dzięki temu nauka staje się przyjemnością.
Geografia – to zawsze dobry wybór
Zdając maturę z geografii wcale nie musisz pójść na studia geograficzne i zostać nauczycielem geografii. Masz naprawdę sporo opcji i każda kolejna jest ciekawsza. Możesz studiować począwszy od architektury wnętrz, aż na oceanografii kończąc. Jednak pamiętaj, że warto wybrać taki kierunek studiów, który nie tylko Cię interesuje, ale po którym masz realną szansę na znalezienie dobrej pracy. Kierunki związane z geografią są polecane dla wszystkich, którzy kochają zdobywać wiedzę, ale również interesują się podróżowaniem. Wszak dzięki geografii możecie robić to, co lubicie i jeszcze otrzymacie za to pieniądze.
Ale nim będziecie myśleć o pracy oraz zarobkach, to koniecznie pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu się do matury. Tylko dobry wynik pozwoli Wam na dostanie się na prestiżowe studia, które otworzą Wam drogę do dalszej kariery. Ale już teraz zacznijcie się uczyć z książką „Oblicza geografii”.