Wymiary okien

Wybór okien to nie lada wyzwanie. Tym bardziej jednak, osoby, które przymierzają się do ich wymiany lub kupna, powinny pamiętać o ich odpowiednich wymiarach. Jak więc się do tego przymierzyć? Jak zmierzyć okna nietypowe?

Wymiary okien: o czym pamiętać?

Jeśli ktoś jest już na etapie dokonywania pomiarów okien, powinien bezwzględnie pamiętać o niezwykle ważne zasadzie, która obowiązuje w branży okiennej. Chodzi o to, aby – bez względu na to, czy okno posiada typowe, czy nietypowe wymiary, podawać zawsze sprzedawcy najpierw wymiary, które są przyjmowane za szerokość okna, a następnie – w drugiej kolejności – wymiary w postaci wysokości.

Bardzo często zdarza się, że klienci nie zwracają na takie rzeczy uwagę, co w efekcie prowadzi do częstych, a jednocześnie bardzo istotnych pomyłek w trakcie produkcji zamówionych okien oraz realizacji zamówienia.

Przykłady podawania wymiarów okien

W przypadku wymiarów okna 1928 milimetrów na 1245 milimetrów, należy pamiętać, że 1928 milimetrów to szerokość, a 1245 milimetrów to wysokość!

Jeśli z kolei okna mają wymiary 1249 milimetrów na 1765 milimetrów – pierwsza wartość to także ich szerokość, a druga – wysokość. Zdarza się bowiem, że niektóre okna są szersze w stosunku do swojej wysokości.

Wymiary okien typowych

Okna „typowe” to określenie, które zostało przyjęte przez branżę okienną z PCV jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas bardzo często stosowali je producenci okien drewnianych.

Warto wspomnieć, że historia okien sięga jeszcze czasów, kiedy to… w ścianach tworzono zwykłe otwory, które miały wpuszczać do pomieszczeń nieco światła. To właśnie te „otwory” pełniły wówczas rolę okien, a płachty materiałów lub skóry służyły jako zasłony. W późniejszym jednak czasie rozpoczęto stopniowe wprowadzanie ram zarówno drewnianych, jak i metalowych.

W Polsce pierwsze okna PCV pojawiły się dopiero w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W przypadku do reszty świata, był to bardzo późny czas, bowiem w Stanach Zjednoczonych i w państwach Zachodniej Europy były one znane znacznie wcześniej. Warto wspomnieć również, że Polska posiadała również swoją firmę produkującą okna. Zaczęły one powstawać w 1974 roku w systemie profili okiennych POLTROCAL, który dzisiaj nie jest już w użyciu.

W przypadku wymiarów typowych okien, wagę do tejże kwestii zaczęto przywiązywać dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Do tamtej pory, producenci okien stosowali umowne wymiary.

Początkowo okna z PCV musiały mocno się „natrudzić”, aby skutecznie konkurować z oknami drewnianymi. Z czasem jednak zaczęto jest stosować jako obiekty zamienne ze starą stolarką. Aby jednak tego dokonać, producenci musieli opracować zestaw konstrukcji okiennych o stałych rozmiarach, a także odpowiedni podział kwater z funkcjami otwierania. To właśnie wtedy powstało pojęcie okien typowych, które były związane z normą branżową BN-85/7153-02.

W obecnych czasach bardzo trudno jest określić „typowość” okien. Otóż, niewiele firm stosuje rygorystyczne, stare zasady, które normowały okna jako typowe. W chwili obecnej zmian jest tak dużo, że podział okien na typowe i nietypowe odszedł w niepamięć i funkcjonuje jedynie jako pojęcie marketingowe w przypadku sprzedawców, którzy dokonują wycen okien.

Warto pamiętać zatem, że jeśli producent podaje termin „okno typowe”, ma na myśli:

– określony wymiary szerokości i wysokości (który nie zmienia się);
– określony podział wielkości kwater okiennych;
– określony sposób, a także kierunki otwierania się skrzydeł okiennych.

Tabela z wymiarami okien

Standardowe wymiary okien oraz sposób ich otwierania się można znaleźć w tabelach producentów. Z ich pomocą można zorientować się w tym, jakie okna posiadamy oraz czym się charakteryzują. Warto także pamiętać, że takie rozwiązania pozwoli wybrać okna z odpowiednim sposobem otwierania się. Mogą być one uchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, a także jednocześnie rozwierne, jak również i uchylno-rozwierne. Oprócz tego, okna są jedno- lub dwudzielne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here