Jak wybrać właściwe wkręty?

Wkręty to często stosowane łączniki, przeznaczone zarówno do prac budowlanych i remontów wykonywanych na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz budynków. Najczęściej, wykorzystuje się w je w celu złączenia z sobą dwóch różnych części lub obiektów, a także podczas mocowania ich do podłoża, ścian lub innych powierzchni. Wkręty muszą być odporne i wytrzymać niekiedy bardzo duże obciążenie. Z tego powodu, wykonuje się je z najtwardszych materiałów – stali nierdzewnej, stali ocynkowanej, mosiądzu, miedzy lub stali platerowanej określonymi materiałami. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji – jak dobrać odpowiednie wkręty do danego materiału.

Co wybrać – wkręty czy gwoździe?

Wkręty zazwyczaj kupujemy w opakowaniach zbiorczych, zawierających po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset sztuk, wraz z używanymi do ich instalowania kołkami. Typowy wkręt składa się z dwóch podstawowych części – walcowatego trzonu oraz spłaszczonego „łba”, na którym wykonane jest nacięcie. Łby wkrętów mogą mieć różne rozmiary i kształty. Wśród tych najczęściej występujących wymienić należy przede wszystkim – wkręty płaskie, soczewkowe, kuliste, owalne oraz pozbawione łba. Znajdujące się na powierzchni łba wkrętu nacięcie służy do ułatwienia montażu. Spotkamy przede wszystkim wkręty krzyżowe, proste, kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne, gwiazdowe; rzadziej można natknąć się także na inne typy wkrętów. Poszczególne typy nacięć odpowiadają najczęściej używanym do instalacji wkrętów narzędziom, takim jak śrubokręt, wkrętarka, czy klucz imbusowy.

Wiele osób zastanawia się, w czym tkwi wyjątkowość wkrętów i czy rzeczywiście stanowią lepszą alternatywę względem gwoździ. Omawiając ten temat, warto zwrócić uwagę, że wkręty są bardziej praktyczne i wytrzymałe. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na możliwość ich swobodnego wyciągnięcia po wykonaniu montażu. Ponadto, wkręty pozwalają na dokładniejsze wykonanie mocowania, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku montowania mebli, regałów, czy też szafek. Pomimo że wkręty są droższe od gwoździ, stanowią ich bardziej komfortowy w użytkowaniu zamiennik.

Dostępne rodzaje wkrętów

Wkręty mogą się różnić materiałem, do pracy, z którym są przeznaczone. W przypadku drewna, dobrym rozwiązaniem jest wybór wkrętów wykonanych z metalu niekorozyjnego. Łeb wkrętu powinien był płaski lub kulisty, co ułatwi zarówno wwiercanie wkrętu, jak i jego wyciągnięcie w przypadku potrzeby poprawienia montażu. W celu połączenia ze sobą różnych obiektów drewnianych, można sięgnąć po wkręty ciesielskie – ocynkowane, o łbie w kształcie stożku. Jeśli dany przedmiot będzie używany wewnątrz pomieszczeń, można użyć wkrętów o standardowym sposobie ocynkowania. W przypadku konstrukcji stawianych na zewnątrz, lepszym rozwiązaniem będzie wybór wkrętów nierdzewnych bądź też ocynkowanych ogniowo.

Chcąc połączyć dwa obiekty wykonane z drewna oraz blachy, należy użyć wkrętów farmerskich – są to wkręty pokryte niezwykle trwałą, lakierowaną powłoką, która zapewnia im wysoki poziom odporności na różnego rodzaju uszkodzenia. W przypadku, gdy pragniemy połączyć drewno z betonem (na przykład w trakcie instalacji rusztowań), należy użyć wkrętów oczkowych.

Do łączenia materiałów metalowych również stosuje się wkręty ocynkowane. Są one wykonane ze specjalnie utwardzonego stopu, który uniemożliwia jego uszkodzenie w trakcie instalacji. Niekiedy także korzysta się z tzw. wkrętów samowwiercających się. Posiadają one specjalnie uformowaną końcówkę, która wwierca się w metalowe części, nawet bez wcześniejszego wykonania otworów. Tego typu wkręty pokryte są solidną warstwą lakieru poliestrowego i cynku. We wkręty do metalu zaopatrzysz się m.in. na stronie: kristal.net.pl.

W celu instalacji płyt gipsowych, gipsowo-kartonowych lub płyt pilśniowych, należy skorzystać z wkrętów ze stali nierdzewnej. Płyty OSB najlepiej łączyć wkrętami stożkowymi lub owalnymi o walcowatych łbach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here