Na pozór te dwa narzędzia finansowe mogą wydawać się bliźniaczo podobne. Wielu początkujących inwestorów nie potrafi ich rozróżnić. Występują pomiędzy nimi jednak bardzo istotne różnice. Warto znać odpowiedzi na następujące pytania. Czym jest kontrakt CFD? Czym jest kontrakt futures? Czym różnią się te dwa kontrakty? Aby znaleźć odpowiedzi, przeczytaj poniższy tekst!
Co to jest CFD?
CFD jest to kontrakt na różnicę. Jest to instrument, który możemy określić jako pomiędzy dwoma stronami. Jedna ze stron zobowiązuje się do opłacenia różnicy w cenie danego towaru, jaka się pojawi na przestrzeni czasu.
Oznacza to, że podczas inwestowania w kontrakty CFD staramy się przewidzieć, w którą stronę nastąpi ruch wykresu. Zainteresowało Cię to? Dowiedz się więcej. Jeżeli uda nam się to określić otrzymamy wynagrodzenie równe różnicy ceny zakupu (według kursu na moment kupowania) oraz sprzedaży (według kursu na moment sprzedaży).
Kontrakty CFD nie mają żadnego wpływu na podaż danego aktywa. Nie mają więc wpływy na cenę.
Co musisz wiedzieć o futuresach?
Futures to kontrakt terminowy, który wygasa w momencie osiągnięcia danej ceny. Dzień wygaśnięcia kontrakty określa się mianem dnia rozliczenia. Podobnie jak CFD jest to kontrakt określający przyszłą wartość danego aktywa. Więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj. Zysk jednej ze stron zawsze oznacza stratę dla drugiej.
Zamknięcie pozycji jest możliwe tylko przez jej neutralizację. Neutralizacja polega na sprzedaży bądź kupnie odpowiedniej liczby kontraktów.
Dla lepszego zrozumienia posłużę się przykładem. Jeżeli kupiłem 5 kontraktów to aby zneutralizować tę transakcję, będę musiał dokonać sprzedaży dokładnie 5 kontraktów.
Różnice pomiędzy kontraktami
Kontrakty terminowe są przedmiotem wykorzystywanym na regulowanym rynku, podczas gdy CFD są przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym.
Gdy zawieramy kontrakt futures, po drugiej stronie kontraktu znajduje się inwestor. Natomiast gdy zawieramy kontrakt CFD, to nasz broker jest po drugiej stronie transakcji.
Kontrakty futures są zdominowane przez inwestorów instytucjonalnych. Z racji tego, rynek dostosowany jest do ich potrzeb. Konsekwencją tego są znacznie wyższe kwoty zajęcia danej pozycji. Kontrakty CFD są opcją dostępną przy mniejszym portfelu inwestycyjnym.
Futeres mają określony dzień rozliczenia. Jeżeli chcemy utrzymać pozycję, musimy dokonać rolowania kontraktu. Polega to na otworzeniu takiej samej pozycji jak ta, która już wygasa. Kontrakty CFD nie mają określonej daty wygaśnięcia, chyba że ustali ją broker.