Oczy to jedna z najdelikatniejszych, a jednocześnie najważniejszych części naszego ciała. To właśnie dzięki nim odbieramy niemal 80% informacji o tym, co się dzieje w otoczeniu. Wzrok służy nam do komunikowania się, pracy, unikania zagrożeń oraz pokazywania emocji. Niestety podobnie jak inne narządy, oczy również zapadają na różne choroby – czasami pod wpływem czynników zewnętrznych, a niekiedy wraz z upływem lat. Jakie są najczęściej występujące choroby oczu, na które warto zwracać uwagę?
Najpowszechniejsze choroby oczu
- Zaćma – to bez wątpienia jedna z najpowszechniejszych chorób, który dotyka niemal wszystkich seniorów. Inaczej nazywana jest kataraktą. Prowadzi do utraty przejrzystości, a gdy jest nieleczona nawet do całkowitej utraty wzroku. Chorzy na zaćmę narzekają na zaburzenia widzenia – obraz staje się niewyraźny oraz mętny. Czasami źrenica przyjmuje szarobiały kolor. Choroba najczęściej daje o sobie znać po 50 roku życia.
- Jaskra – to kolejna popularna choroba, jednak jej przebieg jest nieco bardziej poważny, ponieważ potrafi doprowadzić do bezpowrotnej utraty wieku. Dzieje się tak, ponieważ uszkadzana ono stopniowo nerw wzrokowy. Często potrafi rozwijać się latami nie dając żadnych objawów. Jaskrze niemal zawsze towarzyszy wysokie ciśnienie w gałce ocznej – niekiedy pojawia się ona w towarzystwie innych chorób.
- Zwyrodnienie plamki żółtej – to kolejna choroba, która rozwija się wraz z wiekiem. Polega na zwyrodnieniu centralnej części siatkówki oka, czyli właśnie plamki żółtej. W trakcie jej przebiegu chorzy narzekają na gorszy wzrok oraz jego zaburzenia – między innymi proste linie widziany są jako faliste. Ryzyko zachorowania wzrasta po ukończeniu 50 roku życia.
- Odwarstwienie siatkówki – w trakcie tego schorzenia, warstwa nerwowo-czuciowa siatkówki zostaje oddzielone od jej warstwy barwnikowej. Może prowadzić to do upośledzenia wzroku lub jego utraty. Na początku rozwoju choroby nie daje żadnych objawów, jednak z czasem w polu widzenia mogą pojawiać się charakterystyczne błyski lub kształty, które stają się coraz częstsze wraz z upływem czasu.
- Retinopatia cukrzycowa – to choroba, która obejmuje naczynia krwionośne siatkówki oka i często występuje wraz z cukrzycą – skąd też jej nazwa. Jej rozwój jest wprost proporcjonalny do długości występowania cukrzycy. Zazwyczaj pojawia się u pacjentów z cukrzycą typu 1 i może nasilać się w trakcie okresu dojrzewania lub ciąży. Na początku przebiega bezobjawowo jednak z czasem prowadzi do upośledzenia wzroku, a nawet jej utraty.
[Głosów:0 Średnia:0/5]