Żurawie, czyli dźwigi, to niezwykle potrzebne maszyny robocze, które sprawiają, że możliwe jest przenoszenie nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Dzięki żurawiowi, przedmioty można podnosić nawet na wysokość 100 metrów. Oczywiście, takie manewry wymagają sprawnej ręki operatora żurawia. Na czym dokładnie polega jego praca?
Na czym polega praca operatora żurawia?
Żurawie, czyli dźwigi mogą być różne; mniej lub bardziej skomplikowane, mniejsze i większe. Aby nimi kierować, należy mieć specjalne kwalifikacje. Operator żurawia to osoba, która prowadzi maszynę za pomocą specjalnych przycisków, umieszczonych w kabinie.
Jeśli chodzi o szkolenia, kursy zawierające w sobie obsługę żurawi możemy podzielić na dwie kategorie: kategoria II S oferuje zdobycie uprawnień na suwnice, wciągarki i wyciągarki oraz żurawie stacjonarne warsztatowe, natomiast kategoria II Ż obejmuje żurawie stacjonarne, przewoźne HDS, przewoźne, przenośne i samojezdne. A gdzie można je wykonać? Szkolenia na żurawie organizuje gdbhp.pl, firma z dużym doświadczeniem i ogromną skutecznością w kwestii zdanych egzaminów. Operator żurawia powinien cechować się przede wszystkim dokładnością i opanowaniem, musi mieć także zrobione aktualne badania lekarskie.
Jakie są szkolenia na żurawia?
Aby zostać operatorem żurawia, potrzebne jest ukończenie specjalnego kursu – to pierwszy etap tego procesu. Na początek warto zrobić uprawienia na żurawie przenośne, za które odpowiadają kategowie IIŻ i I Ż. Taki kurs pozwoli osobie pragnącej pracować w zawodzie operatora żurawia na zapoznanie się z zagadnieniem pracy na wysokości oraz systemem działania maszyny. Podczas kursu uczestnik musi zapoznać się z instrukcją działania dźwigu oraz filmem instruktażowym.
Same wytyczne odnośnie kursów na żurawie ustalane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Kurs trwa nie krócej niż 35 godzin lekcyjnych i 10 godzin praktycznych. Każdy kurs na operatora żurawia powinien skończyć się egzaminem sprawdzającym. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej.
Czy praca jako operator żurawia jest opłacalna?
Operator żurawia to stanowisko odpowiedzialne. Osoba, która prowadzi żurawia musi wykazać się maksymalnym skupieniem i posiadać odpowiednią odzież roboczą, chroniącą przed uderzeniami. Operator żurawia musi ponadto być ostrożny i uważny na otoczenie, na to czy jakiś pracownik nie znajduje się na linii przejazdu maszyny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ upadający karton lub inna rzecz, która w danym magazynie czy na hali produkcyjnej znajduje się wysoko, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Wydawałoby się, że praca operatora żurawia jest opłacalna, jednak w Polsce stawki nie są zbyt wygórowane. Operator żurawia zarabia średnio od 4000 do 6500 złotych miesięcznie brutto. Oczywiście ostateczna kwota zależy od firmy i rodzaju podpisanej umowy, jednak niewątpliwie dużo wyższe zarobki osiągają operatorzy żurawia za granicą.