Jak wybrać robot sprzątający?

0
638

Robot sprzątający to kolejne urządzenie w inteligentnym domu, które może pełnić funkcję odkurzacza, mopa lub myjki okien – w zależności od wybranego typu. Różni się jednak od klasycznych sprzętów domowych obecnością specjalnego systemu z oprogramowaniem oraz czujnikami i kamerami, które pozwalają mu się czyścić. Dzięki takim urządzeniom roboty mogą oswajać się z terenem, planować trasy i omijać przeszkody. To jednak nie jedyne możliwości. Obecnie roboty sprzątające są w zasadzie urządzeniami bezobsługowymi i tak naprawdę nie trzeba nimi zarządzać, aby wykonywać swoje zadania. Ale o tym w dalszej części poradnika.

Robot sprzątający z mopowaniem czy bez?

W ciągu ostatnich kilku lat używałem dziesiątek domowych urządzeń czyszczących. Większość z nich to roboty odkurzające nowej generacji, a mianowicie autonomiczne, takie jak Roomba. Urządzenia te na przestrzeni lat bardzo się zmieniły i zyskały wiele ciekawych funkcji, takich jak harmonogramy pracy, tworzenie map mieszkań i identyfikacja konkretnych pomieszczeń, a nawet opróżnianie pojemnika na brud po każdym sprzątaniu. Jednak niektóre roboty (zwłaszcza te z Chin) mają inną funkcję, którą jest czyszczenie na mokro. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest zastąpienie pojemnika na brud pojemnikiem na wodę z dołączoną dużą ściereczką z mikrofibry. Woda przeciekała na szmatkę, zamoczyła się, a robot jeździł po mieszkaniu, zamiast czyścić na sucho, zmoczył. Brzmi prosto i skutecznie, prawda? Koniecznie zobacz opinie robota sprzątającego Silvercast

Roboty odkurzające

Wyposażony w ruchomą głowicę robot próżniowy może przyklejać się do każdego podłoża, co ułatwia pracę w ciasnych przestrzeniach. Przydatne są również duże koła z amortyzacją i regulowanym prześwitem, zwłaszcza jeśli dom jest wyłożony grubą wykładziną. Prawie wszystkie odkurzacze robotów mają kształt kół. Producenci używają szczotek obrotowych, aby zapewnić skuteczne czyszczenie wszystkich narożników. Odkurzanie podąża wcześniej zaplanowaną trasą robota lub pozornie chaotyczną trasą (w zależności od zaawansowania technologicznego konkretnego modelu), ale zawsze powinno sprzątać miejsce wielokrotnie.

Roboty myjące

Po nalaniu wody do zbiornika w urządzeniu i dodaniu roztworu do czyszczenia podłogi włącz robota i rozpocznij proces czyszczenia. Najpierw zwilża powierzchnię mieszanką wody i płynu (lub po prostu wodą), następnie szoruje powierzchnię obracającą się szczotką, a na koniec zasysa brudną wodę. Przy następnym zamiataniu robot myje podłogę czystą wodą (brudna woda jest w innym pojemniku). Urządzenie może czyścić podłogi z różnych materiałów: terakotę, panele i parkiety drewniane, a także podłogi z marmuru czy PCV. Roboty czyszczące podłogi to rozwiązanie, które pokochają zapracowane osoby, które chcą zaoszczędzić czas na sprzątaniu, jednocześnie utrzymując swoje mieszkanie w czystości.

Stacja ładująca

Bez względu na to, jakiego robota sprzątającego wybierzesz, prawie każdy będzie miał stację dokującą. Służy do ładowania urządzenia po zakończeniu pracy. Rośnie również liczba modeli ze stacjami ładowania i czyszczenia. Gdy robot wraca do niego po pracy, stacja zasysa gruz ze swojego zbiornika paliwa bezpośrednio do worka. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o opróżnianiu pojemnika, a w aplikacji zostaniesz poinformowany o konieczności zmiany worka. Może pomieścić zawartość do trzydziestu zbiorników robotów. Więc musisz go wymieniać tylko co kilka tygodni. Dzięki temu odkurzacz robota jest bardziej bezobsługowy. Kolejną zaletą jest brak narażenia na zanieczyszczenia, takie jak drobny pył. Jeśli potrzebujesz robota czyszczącego alergię, warto rozważyć ten model. Pamiętaj tylko, że stacja ładująco-czyszcząca jest nieco duża, więc będziesz potrzebować do niej odpowiedniego miejsca.

Więcej o robotach sprzątających przeczytasz na Techpolska

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here