Musisz wykonać badania okresowe u swojego dotychczasowego i aktualnego pracodawcy? Jesteś na początku swojej drogi zawodowej lub zmieniasz miejsce pracy, co za tym idzie czeka ciebie wizyta u lekarza medycyny pracy? Zatem warto dowiedzieć się więcej, o tym jak należy nie tylko przygotować się do samej wizyty lecz jednocześnie jej przebiegu, tym czym się charakteryzują nie tylko badania okresowe oraz kontrolne i wstępne, oraz co najważniejsze kiedy należy je wykonać.
Co tak naprawdę bada lekarz medycyny pracy?
Podstawowym oraz najważniejszym zadaniem, jakie spoczywa na barkach lekarza medycyny pracy jest sprawdzenie, czy posiadamy predyspozycje do pracy u aktualnego lub przyszłego pracodawcy. Zawsze badania są optymalnie dostosowane pod względem danego stanowiska pracy, a także ocenia się samo środowisko, niekiedy niezbędne jest posiadanie odpowiednich umiejętności. W wielu sytuacjach oprócz wizyty wyłącznie u lekarza medycyny pracy, kierowani jesteśmy na dania do takich specjalistów jak :
-Okulista
-Psycholog
-Laryngolog
-Neurolog
Poszczególne badania z zakresu medycyny pracy, są ukierunkowane w stronę osób jakie pracują przy komputerze, a zupełnie inne otrzyma chociażby kierowca zawodowy czy nauczyciele, jacy w swojej pracy wykorzystują głos. Podobnie wygląda kwestia robotników przemysłowych, jacy są zagrożeni ryzykiem zbyt wysokiego natężenia hałasu, zatem skupia się tutaj na środowisku i stanowisku w jakim najzwyczajniej w świecie pracujemy.
Jak przebiega sama wizyta u lekarza medycyny pracy?
Zapewne ktoś kto już był u lekarza medycyny pracy, zdaje sobie doskonale sprawę, iż taka wizyta nie trwa najczęściej zbyt długo, musimy podczas jej trwania odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, dotyczących przebiegu naszego zatrudnia. Lekarz zapyta nas o to w jakich warunkach pracujemy, ewentualnie czy czujemy się zdrowo, przyjmujemy jakiekolwiek leki a nawet czy posiadamy nałogi, czasem trzeba udzielić informacji o chorobach jakie występują w naszej rodzinie a także wypadkach jakie mieliśmy w pracy.
Jest to nic innego jak wywiad środowiskowy, po którego zakończeniu dochodzi do przeprowadzenia badań typowo ogólnych takich jak zmierzenie naszego ciśnienia. Taka wizyta nie wymaga żadnego większego przygotowania, należy jednak dysponować skierowaniem jakie poświadcza skierowanie nas na badania profilaktyczne, informację o stanowisku pracy czy inne o czynnikach szkodliwych. Badania kończą się wystawieniem orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań lub ich wystąpieniu do wykonywania pracy w danym miejscu czy stanowisku pracy.
Jakie badania przeprowadza lekarz medycyny pracy?
Lekarz medycyny pracy, zajmuje się przeprowadzaniem badań typowo profilaktycznych do których zalicza się :
-Badania wstępne, których podstawowym oraz najważniejszym zadaniem, jest sprecyzowanie czy dana osoba jaka zaczyna dopiero pracę ewentualnie decyduje się na nią, posiada predyspozycje do zatrudnienia w danym środowisku czy stanowisku. Takich badań nie wykonuje się, jeżeli posiadamy aktualne wykonane w przeciągu 30 ostatnich dni, jednak muszą zachodzić pewne przesłanki a mianowicie warunki samej pracy muszą być takie same.
-Badania okresowe dotyczą osób, które już są zatrudnione u danego pracodawcy czy też mają sprecyzować czy dane stanowisko pracy nie wpłynęło niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Oczywiście są to badania obowiązkowe, co za tym idzie takie na które pracodawca jest zmuszony nas skierować, odbywają się w zależności od naszego stanu zdrowia lub zajmowanego stanowiska raz na 1-5 lat.
-Badania kontrolne są realizowane w sytuacji gdy pracownik nie przebywał w pracy dłużej niż 30 dni (przebywał na zwolnieniu lekarskim), mają one stwierdzić czy jesteśmy w stanie dalej pracować na danym stanowisku pracy.
Badania u lekarza medycyny pracy, są czymś niezwykle ważnym
Bez odpowiednich badań a tym samym wystawienia orzecznictwa medycyny pracy, nie zostaniemy zatrudnieni u żadnego pracodawcy, można więc powiedzieć iż to okazja do tego czy możemy pracować na danym stanowisku pracy. Dodatkowo nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż są one czymś ważnym i niezbędnym, wręcz koniecznym w pełnym tego słowa znaczeniu, dlatego należy je traktować nader poważnie oraz odpowiedzialnie.
Lekarz przeprowadzając wywiad środowiskowy czy wraz z innymi specjalistami, stwierdzi czy mamy predyspozycje zwłaszcza zdrowotne, aby móc pracować w danym miejscu, otoczeniu i optymalnym stanowisku pracy. Jak zatem widać, badania medycyny pracy są czymś nader ważnym, koniecznym i niezbędnym dla każdego pracownika oraz pracodawcy.