Zakłady produkujące energię, punkty transferujące prąd, firmy, instytucje, prywatne domy – w tych wszystkich miejscach występują bardziej lub mniej rozbudowane instalacje elektryczne. Aby całość aparatury sterowniczej, rozdzielającej oraz zabezpieczającej była odpowiednio uporządkowana, oraz chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, czy też ingerencją osób do tego niepowołanych, niezbędne jest zastosowanie szafy sterowniczej. Czym dokładnie są takie szafy, jak je projektować i jakie są ich zalety? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Czym są szafy sterownicze?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, szafa sterownicza to urządzenie służące uporządkowaniu oraz zabudowie aparatury sterowniczej, a także urządzeń elektromechanicznych, elektronicznych, programowalnych, a nawet pneumatycznych. Standardowo, szafy sterownicze posiadają formę pojedynczą, a w przypadku, gdy niezbędne jest uzyskanie lepszych możliwości użytkowych, stosuje się ustawienie szeregowe wielu modułów. Istotne jest to, aby zamawiana szafa została wyposażona w potrzebne podzespoły wejściowe i wyjściowe.
Niezwykle ważne jest to, aby obudowy te były szczelne i wytrzymałe, a także odporne na korozje oraz inne niekorzystne czynniki. Tego typu szafy sterownicze projektuje aiut.com, zachowując przy tym wszelkie normy oraz procedury, które obowiązują w procesie ich produkcji.
Jak projektować szafy sterownicze?
Po części odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy w poprzednim akapicie, to jednak nie wszystko. Tego typu zabudowa jest odpowiedzialna za ochronę wszelkich znajdujących się wewnątrz komponentów, dlatego też jej zadaniem jest regulacja temperatury oraz wilgotności, musi być też odpowiednio wyposażona. Wewnątrz szafy sterowniczej musi znaleźć się aparatura modułowa, która jest dostosowywana do potrzeb już w trakcie instalacji na szynach montażowych. Ponadto w obudowie tej, zarówno wewnątrz, jak i na drzwiach, umieszczone są pojedyncze elementy, takie jak obsługiwane ręcznie włączniki i wyłączniki. Do niezbędnego wyposażenia należą również lampy ostrzegawcze oraz instrukcje. Projektując szafę sterowniczą, nie można zapomnieć również o okablowaniu, aparaturze elektrycznej i elektronicznej, a także urządzeniach dodatkowych (klimatyzacja, oświetlenie).
Co powinien zapewnić wykonawca szaf sterowniczych?
W sytuacji, gdy konieczne jest zainstalowanie tego typu obudowy, warto wybrać wykonawcę, który zajmie się sprawą kompleksowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych przedsiębiorstw lub firm, które posiadają rozbudowane instalacje elektryczne. Profesjonaliści w tej dziedzinie bardzo często zajmują się również montażem szaf i rozdzielni zasilających, a także zapewniają:
– standaryzację wykonania,
– prowadzenie testów systemu,
– montaż obiektowy, oprogramowanie i rozruch instalacji,
– serwis,
– nadzór techniczny,
– projekty oprogramowania i wizualizacji,
– szkolenia.