Chcesz odmówić przyjęcia oferty pracy, jaką otrzymałeś w Urzędzie Pracy? Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat, jednocześnie w których przypadkach oraz sytuacjach możemy najzwyczajniej w świecie jej nie przyjąć, nie tracąc przy tym statusu osoby bezrobotnej. Niestety jeżeli nie uzasadnimy swojej decyzji, to najprawdopodobniej stracimy status osoby bezrobotnej i zostaniemy wykreśleni z listy, dlatego należy pamiętać o sytuacjach w której możemy zrezygnować z takiej oferty.
Co się stanie w sytuacji gdy bez uzasadnienia zrezygnujemy z pierwszej oferty pracy?
W sytuacji gdy bez uzasadnienia dokonamy pierwszej odmowy, to osoba zarejestrowana w PUP zostanie natychmiast skreślona z samego rejestru na okres 120 dni, w przypadku gdy będzie to druga odmowa czas ten to 180 dni, trzeba to aż 270 dni. Dlatego lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, a co najważniejsze przedstawić swoje racje, powody i argumenty, wedle których taka oferta nie jest akurat dla nas.
Firma mieści się zbyt daleko od miejsca zamieszkania
Nader często zdarzają się sytuację, iż osoba bezrobotna nie może przyjąć konkretnej oferty z powodu zbyt dużej odległości do miejsca pracy, a co za tym idzie dojazd może okazać się nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy taka osoba korzysta wyłącznie z komunikacji miejskiej czyli autobusów, pociągów oraz tramwajów, a czas dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy przekracza przeszło 3 godziny. Wtedy są uzasadnione podstawy do tego by zrezygnować z takiej oferty.
Opiekujesz się dzieckiem, rodzicem lub współmałżonkiem?
Jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić, iż sprawujemy opiekę nad nieletnim dzieckiem, ewentualnie osobą niepełnosprawną lub innym członkiem rodziny, a tym samym nie ma innej osoby jaka mogłaby podjąć się takiego zadania, to również możemy zrezygnować z oferty pracy. Nie musimy również przyjmować jakiejkolwiek innej formy aktywizacji zawodowej, i w dalszym ciągu znajdować się w rejestrze PUP.
Urlop macierzyński i rodzicielski
Jeżeli zajmujemy się przysposobieniem dziecka, lub nawet sprawujemy nad nim stałą opiekę, to również nie będziemy skreśleni z listy osób bezrobotnych, podobnie zresztą jak w sytuacji gdy korzystamy z urlopu bazującego na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Jednak kobieta w ciąży, musi przedstawić zaświadczenie od lekarza, iż nie nadaje się do pracy w danym momencie, ewentualnie zagraża to zdrowiu nie tylko jej ale również samego dziecka.
Zaświadczenie od lekarza
Jeżeli chorujemy, to lekarz rodzinny powinien nam wystawić odpowiednią opinię, jednocześnie sam doktor informuje iż pacjent ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie pracować w danym miejscu. Tutaj wskazuje się powody, dla których taka osoba nie może pracować w danym momencie, zawodzie, czy nawet konkretnym kierunku, jednak urzędnik nigdy nie dowiaduje się na co choruje osoba bezrobotna. Pośrednik ma jednak niekiedy możliwość sprawdzenia takiego pisma, i za każdym razem należy zaznaczyć iż jedno zaświadczenie, dotyczy wyłącznie konkretnej oferty pracy.
Dalsza nauka i edukacja
Oczywiste jest, iż osoba która się uczy ewentualnie dokształca, uczestniczy w kursach lub szkoleniach ma wszelkie podstawy aby utrzymać status osoby bezrobotnej, rezygnując przy tym z określonej do tego oferty. W końcu bądź co bądź, edukacja pozwoli nam na zdobycie znacznie wyższych kwalifikacji, jakie w przyszłości zwiększą realnie nasze szanse na znalezienie zatrudnienia.
Nie możemy zrezygnować z propozycji pracy, jeżeli nie spełnia ona naszych aspiracji zawodowych, lub uważamy iż posiadamy znacznie większe kwalifikacje, dodatkowo decydować o tym gdzie możemy ewentualnie pracować. Już wiele osób, jakie postąpiły w ten sposób straciły świadczenia w PUP a nawet zostały wykreślone z listy bezrobotnych, bez możliwości korzystania z tego co Urząd Pracy ma do zaoferowania.
Dlatego warto wiedzieć jak przedstawiać swoje racje, lub kiedy rzeczywiście nie musimy godzić się na na konkretną ofertę, w końcu bądź co bądź niekiedy na przeszkodzie mogą stać różne i to nie tylko powyższe przesłanki. Jeżeli jednak urzędnik pomimo wszystko, zdecyduje się nas skreślić z listy osób bezrobotnych a my uważamy, iż nie ma on racji to powinniśmy się co oczywiste odwołać.
Tutaj składamy odpowiednie pismo do starosty, w jakim uzasadniamy dlaczego i z jakiego powodu rzeczywiście nie mogliśmy podjąć się pracy na danym stanowisku, miejscu czy w adekwatnym co do tego miejscu. Niejednokrotnie takie rozwiązanie co oczywiste przynosi efekt, a my odzyskujemy status osoby bezrobotnej.