roboty geotechniczne

Zanim przystąpi się do prac budowlanych, w pierwszej kolejności należy wykonać specjalistyczne badania gruntu, które po pierwsze wykażą, z jakim podłożem ma się do czynienia, a po drugie, pozwolą na dopasowanie typu robót pod panujące warunki. Te z kolei mogą być różne, w zależności od sytuacji. Warto dowiedzieć się, jakie prace geotechniczne są najczęściej wykonywane.

Czym są i na czym polegają roboty geotechniczne?

W obecnych czasach, wykonywanie badań i robót geotechnicznych stanowi pewną podstawę w branży budowlanej. Mówiąc wprost, jest, główną osią tych działań, jest badanie właściwości gruntu, co pozwoli na prawidłowe zaplanowanie prac budowlanych, które będą odbywać się zarówno w formie naziemnej, jak i podziemnej. Dotyczy to w równym stopniu budowy różnego typu nieruchomości, jak i infrastruktury drogowej. Bez odpowiedniego rozeznania się w tym temacie, wszelkie takie roboty, mogłyby zakończyć się katastrofą – np. zawaleniem się budowli czy osunięciem drogi.

Bardzo istotne jest więc poznanie składu gleby, aby w ten sposób ustalić, jakie prace trzeba wykonać, w celu zabezpieczenia i wzmocnienia terenu. Zajmują się tym zadaniem wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które mają odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz technologię. Profesjonalne roboty geotechniczne wykonuje np. firma Keller, działająca na rynku już od wielu lat. Zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i wykonywanie takich prac, dostosowując rozwiązania, do indywidualnych potrzeb, do dyspozycji mając wiele różnych technologii.

Wzmacnianie podłoża

Aby powstałe zabudowanie było bezpieczne i nie groziło zawaleniem, należy postawić je na gruncie pewnym i mocnym. Z tego też względu, jedną z podstaw robót geotechnicznych, jest zabezpieczenia podłoża i jego wzmacnianie, co pozwala na podniesienia jego nośności. W ten sposób właściwości gruntu stają się lepsze, a wytrzymałość większa. Wykorzystuje się w tym celu wiele różnych technologii, na przykład kolumny żwirowe i żwirowo-betonowe, zagęszczanie dynamiczne, impulsowe, albo wibroflotację. Każde z tych działań powinno być dostosowane przede wszystkim pod rodzaj gruntu.

Wykonywanie fundamentów głębokich

Podłoże może być osłabione, a jego mocniejsze nośne grunty mogą znajdować się w innym punkcie. W tym celu wykonuje się fundamenty głębokie, aby przenieść obciążenie głębiej, tam, gdzie grunt jest silniejszy. Wykorzystuje się do tego specjalne elementy konstrukcyjne, które są wbijane w ziemie. Zalicza się do tego pale przemieszczeniowe, CFA, wiercone, wbijane, rurowe, a także mikropale. Wiercone są otwory w ziemi, następnie betonowane i wzmacnianie zbrojeniem.

Iniekcje gruntu

Iniekcję gruntu najczęściej wykonuje się w momencie, gdy ma się do czynienia z podłożem podmokłym, a wody pod powierzchnią ziemi sprawiają, że ma ona słabą nośność. Niezależnie od wykorzystanej technologii, podstawą tych robót geotechnicznych, jest zmniejszenie przepuszczalności gruntów. Najczęściej polega to między innymi na cementowaniu luźnych gruntów lub wypełnianiu przestrzeni innymi materiałami, aby bardziej je ścisnąć.

Konstrukcje hydrotechniczne

Ten typ robót, wykonuje się najczęściej na nabrzeżach portowych i brzegowych, np. nad morzem czy w pobliżu jezior i rzek. Woda i jej okolice są trudnym terenem pod budowy, np. mostów czy wałów przeciwpowodziowych, pomostów czy innych tego typu konstrukcji. W tym wypadku konieczne jest więc zastosowanie specjalistycznej technologii, pozwalającej, na wykonanie odpowiednich fundamentów i wzmocnienie luźnego podmokłego terenu.

Zabezpieczenia wykopów i skarp

Zbocza i skarpy także mogą sprawiać wiele problemów budowlanych, z racji często luźnej konstrukcji, przez co bardzo łatwo o obsunięcie się terenu. Z tego też powodu, najczęściej wykonuje się specjalne systemy obudów i stabilizacji, które pozwolą na dokonanie odpowiednich wykopów, bez obaw o sąsiadujące z nimi konstrukcje i tereny. Wykorzystuje się do tego celu różne technologie, w zależności od sytuacji – ściany i ścianki szczelinowe, zakotwienie gruntów, pionowe przesłony przeciwfiltracyjne czy palisady z pali to tylko kilka przykładów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here