Sprężarki tłokowe to najpowszechniej stosowane urządzenia spośród wszystkich kompresorów. Cenione są za wszechstronność zastosowań, stąd ich obecność w wielu gałęziach przemysłu i branżach – od warsztatów, zakładów rzemieślniczych, przez gabinety stomatologiczne, aż po duże zakłady produkcyjne.
Kompresory tłokowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze ma charakter zmienny, z występującymi momentami szczytowymi, ale również czasowym jego brakiem.
Do najważniejszych zalet sprężarek tłokowych należy bez wątpienia prosta konstrukcja przekładająca się na łatwość obsługi oraz prac serwisowych. Podstawowym elementem urządzeń jest tłok (lub tłoki w zależności od budowy), który dzięki ruchowi posuwisto – zwrotnemu w cylindrze zmniejsza objętość zassanego powietrza, powodując tym samym zwiększenie ciśnienia gazu.
Większość kompresorów tłokowych jest wykonana w wersji chłodzonej powietrzem. Jest to uzasadnione niższymi kosztami eksploatacji w stosunku do wersji chłodzonych wodą. Wersje chłodzone powietrzem najczęściej nie są przystosowane do pracy ciągłej, stąd wydajność efektywna odbiega od teoretycznej. Z tego powodu warto powierzyć dobór kompresora fachowcom, którzy prawidłowo zaprojektują układ sprężonego powietrza.
Sprężarki tłokowe Kaeser Kompressoren
Firma Kaeser Kompressoren, producent urządzeń instalacji sprężonego powietrza, w swej ofercie posiada szeroki wachlarz produktów w tej kategorii: sprężarki tłokowe stacjonarne, mobilne, jak i kompletne systemy– kompaktowe urządzenia mieszczące w jednej obudowie kompresor tłokowy, osuszacz, zbiornik sprężonego powietrza i filtr. Wszystko, by dostarczać rozwiązania w pełni odpowiadające potrzebom konkretnego przedsiębiorstwa.
Kompresory stacjonarne
Stacjonarne kompresory tłokowe znajdą zastosowanie w zakładach rzemieślniczych i przemysłowych. Z powodzeniem mogą zasilać profesjonalne narzędzia pneumatyczne lub też zasilać sterowanie linii produkcyjnej.
Dostępne są w wielu wariantach i różnej wielkości mocy, przez co pracują jako część składowa ciągu technologicznego, bądź jako samodzielne kompresory posadowione przy konkretnym odbiorniku sprężonego powietrza. Występują w wersjach bezolejowych oraz smarowanych olejem.
Odpowiednia budowa sprężarki pozwala na uzyskanie ciśnienia od 5 do 45 bar. Wyjątkowymi urządzeniami w tej kategorii są sprężarki serii DN C Booster z katalogu Kaeser Kompressoren. Użytkowane jako sprężarka doprężająca, zapewniają ciśnienie końcowe do 45 bar, przy wydajności 3,08 – 19,63 m³/min. Dostępne są w wersji chłodzonej wodą lub powietrzem. Zostały wyposażone w układ sterowania i nadzoru SIGMA CONTROL 2, na którym wyświetlane są informacje o aktualnych parametrach pracy. Zastosowana dźwiękochłonna obudowa obniża poziom hałasu generowanego przez sprężarkę.
Zastosowanie
Możliwości zastosowań tych kompresorów jest wiele. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie wysokiego ciśnienia – przy wytwarzaniu azotu, powietrza procesowego, produkcji butelek PET, a także na stanowiskach prób ciśnieniowych.
W przedsiębiorstwach, w których występuje tylko kilka miejsc odbioru sprężonego powietrza o wysokim ciśnieniu, użycie sprężarki doprężającej jest dużo bardziej opłacalne niż budowa całej instalacji wysokociśnieniowej.
Mobilne kompresory tłokowe
Kompresory mobilne stosowane są w zakładach, w których sprężone powietrze wykorzystywane jest w kilku miejscach oraz wszędzie tam, gdzie sprężarka nie stanowi trwałego elementu instalacji, czyli np. na budowach. Urządzenia te są stosunkowo lekkie, poręczne, w pełni mobilne, przez co z łatwością można je przemieszczać, w zależności od potrzeb.
Z szeregu dostępnych na rynku produktów, na szczególną uwagę zasługuje seria Classic firmy Kaeser Kompressoren. Stworzona z myślą o pracach rzemieślniczych, obejmuje 15 modeli kompresorów: o mocy silnika do 2,2 kW, wydajnością na ssaniu 210 do 460 l/min, nadciśnieniem roboczym 10 bar oraz zasilaniem 1- lub 3-fazowym. Odpowiednio do wydajności pojemność zbiornika ciśnieniowego wynosi od 10 do 90 l.
Zalety mobilnych kompresorów
Budowa urządzeń jest klasyczna – silnik napędzający i blok sprężarki zostały zamontowane na leżącym zbiorniku ciśnieniowym, który wyposażono w dwa kółka i uchwyt transportowy. Urządzenia serii Classic wyróżniają się najwyższą jakością zastosowanych materiałów, które zapewniają ekonomiczną i niezawodną pracę oraz długą żywotność.
Ważną zaletą tej serii są długie interwały prac konserwacyjnych. Zastosowano wysokowydajny olej sprężarkowy, który musi być wymieniany jedynie co około 1000 godzin roboczych. Wykonywanie prac serwisowych jest nieskomplikowane, a części zamienne są łatwo dostępne. Ze względu na bardzo prostą budowę są urządzeniami idealnymi do wynajmu, w przypadku gdy planujemy wykorzystywać sprężone powietrze tylko przez krótki okres.
Sprężarki smarowane olejem
Jest to najpowszechniejszy rodzaj kompresorów tłokowych. W procesie wytwarzania sprężonego powietrza tłok smarowany jest olejem. Urządzenia te wyróżniają się dużą wydajnością, jednak uzyskane przy ich udziale sprężone powietrze może zawierać śladowe ilości cząsteczek oleju.
Sprężarki tłokowe cenione są za wyjątkową trwałość i bezawaryjne działanie. Oferowana przez Kaeser Kompressoren seria KCCD to kompresory mogące pracować jako pojedyncze agregaty, bądź jako instalacja podwójna umieszczona na jednym zbiorniku powietrza. Niższe prędkości obrotowe o wartościach oscylujących w granicach 1500 l/min zapewniają dłuższą eksploatację oraz mniejsze zużycie energii.
Urządzenia osiągają pełną moc zaraz po uruchomieniu i utrzymują ją aż do momentu wyłączenia. Pełne obroty dostępne są od samego początku, na każde żądanie.
Sprężarki bezolejowe
Kompresory bezolejowe wyposażone są w tłoki z pierścieniami tłokowymi wykonanymi z materiałów o niskim współczynniku tarcia, przez co nie ma konieczności stosowania oleju.Sprężarki te znajdują zastosowanie w zakładach, w których kluczową rolę odgrywa jakość sprężonego powietrza. Uzyskane powietrze jest w pełni czyste, pozbawione cząstek oleju. Kompresory olejowe stosowane są głównie w branży spożywczej i medycznej– w gabinetach stomatologicznych i protetycznych. Z powodzeniem mogą być stosowane przy napowietrzaniu wody oraz wytwarzać powietrze stosowane w przemyśle elektronicznym, petrochemicznym czy chemicznym.
Jako przykład tego typu urządzenia wskazać można kompresor bez wtrysku oleju serii KCT z oferty Kaeser Kompressoren. Seria zapewnia wyjątkowo czyste powietrze do zastosowań przemysłowych. W zależności od modelu, z wydajnością na ssaniu od 59 do 920 l/min i nadciśnieniem roboczym 7/10 bar. Kompresory tłokowe KCT wyposażone zostały w energooszczędny napęd bezpośredni.
Bezobsługowy napęd oraz brak konieczności wymiany oleju w znaczący sposób ograniczają nakłady na konserwację.
Warianty występowania kompresorów bezolejowych
Występują w trzech wariantach: pojedyncze instalacje składające się z agregatu i zbiornika sprężonego powietrza (pionowego lub leżącego), instalacje podwójne, gdzie dwa agregaty zabudowane są na jednym zbiorniku oraz w trzeciej opcji– występują jako agregaty do zabudowy w instalacji.
Podsumowanie
Mimo błyskawicznego rozwoju jaki nastąpił na rynku urządzeń sprężających powietrze, kompresory tłokowe wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Te proste w konstrukcji urządzenia wyróżniają się niezawodnością, długą żywotnością, relatywnie niskimi nakładami na konserwację oraz ogromną gamą zastosowań. Sprężarki cechuje wysoka wydajność przy stosunkowo niskiej cenie zakupu i łatwość montażu. Wszystkie te zalety sprawiają, że są obecne w niemal każdym warsztacie czy zakładzie przemysłowym.
Opisane w artykule sprężarki tłokowe znajdziesz na stronie: https://pl.kaeser.com/produkty/sprezarki-tlokowe/